Máte svůj první fotoaparát, v něm nějaký černobílý film a na ten jste nacvakali první hokuspokusy. Co teď ale s tím?! No vyvolat, jasně. Jenže jak. A přesně o tom bude tenhle článek.

Výbava

Nejprve shrnu všechno, co si před svým prvním vyvoláváním budete potřebovat pořídit. Bez některých věcí se budete moc obejít, ale nebude to ideální a dost možná vás to v brzku začne srát. Tož jdeme na to.

film, Jak vyvolat negativní černobílý film?, Tadeáš Fořt
1. Pytel, temná komora, temný záchod, pytel přes hlavu, absolutní tma
film, Jak vyvolat negativní černobílý film?, Tadeáš Fořt
2. Vývojnice – tohle je zrovna JOBO 1520

Na trhu je hrozně moc druhů vývojnic. Některý stojí za prd, bez jiných si nedokážu představit život. Vaše první bude pravděpodobně nějaká Plastimatka, kterou za pár kaček seženete. Jenže jakmile ji začnete používat, zjistíte, že se s ní pracuje fakt blbě, anžto je cívka ku hovnu a ještě prochcává.

Tuplovaně nejlepší pro jak svitek, tak kinofilm jsou vývojnice od firmy Jobo. Těch 1300,- za nákup se fakt vyplatí. Dřív mě vyvolávání nebavilo, od té doby, co ji mám, je z ní radost.
film, Jak vyvolat negativní černobílý film?, Tadeáš Fořt

3. Vývojka

Na obrázku můžete vidět Kodak D76, což je strašně stará a fakt slavná univerzální prášková vývojka zachovávající standardní rychlost i kontrast. Vo tom, co tohle znamená si povíme jindy. Připravit práškovku není žádnej problém. Ohřejem 3 litry vody v hrnci, přelejeme do nějaký dále nepouživatelný nádoby, rozmícháme v ní prášek a přilejeme 8 deci studený.

Potom slejeme výsledek do PET lahví, ty zamáčkneme, abychom vytlačili vzduch a zašroubujeme. Hotovo, ani to nebolelo. A máte jednu z nejlepších vývojek, kterou můžete koupit. Absolutně spolehlivou, čitelnou, ekonomickou, prostě fakt fajn, chválu na ni najdete na netu všude. A pro poseroutky, co se bojí práškovek, je tu další, snad ještě ekonomičtější varianta.

Tou je Rodinal. Na fotce můžete vidět moje pár let starý balení od Adoxu, zatím furt naprosto funkční. Protože se rodinal hodně ředí, je dobrý mít injekce viz obrázek vpravo. Ty seženete v každém obchodě s e-cigaretama.

D76 se ředí v poměrech 1+3 (i díl vývojky na tři díly vody), stačí bohatě teda buď odměrka na chemii nebo jakýkoliv jiný ekvivalent schopný měřit po alespoň padesáti mililitrech.

film, Jak vyvolat negativní černobílý film?, Tadeáš Fořt
4. Ustalovač – tady fomafix v láhvi z broušenýho skla. Na víčku je papír, aby nezaschlo víčko, pak se to sundává fakt na pytel.

Ostatní chemie

Dál můžete koupit i přerušovač, třeba fomacitro, zas vod fomy (až na vývojky, který jsou fakt otřesný, je chemie od fomy docela dobrá a levná). Ale není to nutný. Já přerušuju jen vodou a zatím to žádnou neplechu nenadělalo, jen to chce vývojnici párkrát pořádně propláchnout.

Poslední důležitou chemikálií je smáčedlo, které vám zařídí, že budete mít film bez fleků. Já používám Tetenal Mirasol 2000, protože je velmi ekonomický a dobře funkční. Ředí se v poměru cca 1ml na litr.

Nakonec ještě pár propriet, jako je třeba teploměr nebo trychtýřek na slévání chemie (ustalovače). Teploměr stačí třeba z Oxalisu na čaje, slouží spolehlivě, stojí pár korun a Oxalis je snad všude. Tím byste měli mít všechny potřebné propriety zařízené. Nyní, co s nimi?

Postup vyvolání filmu

Nejdřív si do pytle strčíme film, vývojnici a nůžky. Na netu je spousta videí, ty si můžete najít, já se vám zkusím jako doprovod popsat, co tedy máte dělat a čím.

Film si můžete otevřít klasickým otvírákem na pivo. Těch se v každý domácnosti válí několik. Potom si jeho konec zastřihnete pěkně do pravého úhlu, aby se vám do cívky hezky dostal. Na tu ho pak navinete (zní to hůř, než vypadá, chce to zvyk, tak hlavně chladnou hlavu, já to na začátku taky kazil). Jeho konec opět odšmiknete nůžkama, cívku strčíte do vývojnice, tu zavřete a můžete opět na denní světlo. To je ta horší část.

Vyvolávání aka nalévání vylévání chemie

Ta jednodušší probíhá následovně. Je dobré i kinofilm párkrát propláchnout normální vodou. Poté nalijeme vývojnici. Massive Dev Chart má na iPhone skvělou aplikaci, která vám proces usnadní. To, jaký čas máte použít na jejich webu najdete taky. Standardní postup je první minutu vývojni překlápět, následovně pak každou další započatou deset vteřin.

Až uplyne požadovaný čas, vývojnici vylejeme, několikrát propláchneme teplou vodou a nalejeme ustalovač. Aktivnější mohou ustalovat opravdu ty 3-4 minuty, když budou vývojnici překlápět. Lenivější nalijí, ustalují 10 minut a při pěti minutách párkrát překlopí.

Aby negativní film vydržel!

Pak následuje vyprání filmu, které je klíčové pro výslednou kvalitu negativu. Ilford udává ekonomickou a rychlou metodu, kdy do vývojnice nalejeme vodu, 5x překlopíme a vylejeme ji. Zopakujeme, překlopíme 10x, 15x a 20x.

Nakonec nalejeme do vývojnice vodu se smáčedlem ve výše zmíněném poměru, film vytáhneme, setřeme z něj smáčedlo prsty a pověsíme klíďo kolíčkem na šňůru od prádla, čím míň prachu tím líp.

Nu a je hotovo! V případě jakýchkoli dotazů se nebojte komentovat, ptát se, hejtit a tak! Příště si povíme, jak a čím negativ naskenovat, abychom se mohli pochlubit na Facebůku nebo na Instáči.