To, jaký film si ze začátku vybrat, je pro nováčky docela komplikovaná otázka. Spousta z vás jistě začala levným barevným kodakem z drogerie, který si pak v nejbližším labu nechala vyvolat. Určitě to funguje. Ale ani zdaleka to nepřiblíží krásu analogové fotografie. Pojďme si tedy nejprve říct, jestli fotit barvu nebo černobíle, případně proč.

Barevný nebo černobílý film?

Barevných filmů jsou spousty. Z těch levnějších jako je kodak c200 nebo fuji superia po dražší a profesionální jako je třeba Ektar. Levnější filmy jsou zrnité, mají zvláštní podání barev (může být ovšem i příjemné! osobně mne levné kodaky určitě neuráží) a nižší hranovou ostrost. Nicméně naráží na jednu velkou nevýhodu – domácí zpracování je náročné.

Pro začátek bych tedy doporučil filmy černobílé. Může se zdát, že jejich zprácování je dražší – obyčejně stojí ty nejlevnější o pár korun více, stejně tak jejich vyvolání v labu vás přijde na víc. Jenže! Si je můžete vyvolat doma. Což stojí v řádech několika korun na kus. A to už je řádná úspora, že? Jaký tedy zvolit na první pokusy?

Určitě Fomapan. Osobně odrazuji od 200, která má své mouchy, zejména tu, že je emulza i podložka dost měkká, při nešetrném zacházení ji tedy snadno poškrábete. Určitě se ale nebojte Fomy 100 nebo 400, obě mám rád a dají se s nimi udělat skvělé snímky.

film, Jaký film vybrat?, Tadeáš Fořt
Fomapan 400, Yashica D, svitkový film, zpracováno v Rodinalu 1+50, 9 minut

Brzy zjistíte, že i rychlejší čtyřstovka naráží při sníženém světle na své limity. V takovém případě budete chtít použít citlivější film, například Ilford jich prodává plejádu. Ilford Pan 400 je špičkový film, který se dá bez problému zpracovat i na ISO 1600, navíc stojí jen cca o 30 korun víc než Foma 400. Pro první pokusy s voláním a pushem, doporučuji zvolit tento. Snímky z něj i za velmi nízkých světelných podmínek lezou znamenité.

film, Jaký film vybrat?, Tadeáš Fořt
Ilford Pan 400, push na 1600 ISO, zpracován v D76, 1+1, 18 minut

To vám dovolí fotit i na místech, kde by středně citlivé filmy nestačily. Pokud budete chtít sáhnout po něčem profesionálnějším, jedny z nejpružnějších a nejsnáze zpracovatelných filmů jsou HP5+ a FP4+ na které nedám dopustit. Při jakžtakž správném zpracování z nich vždy budou snímky bombastické.

Už víte, jaký fotoaparát si pořídit a na jaký film fotit. Příště si povíme o tom, jak tedy filmy vyvolat doma. Co na to budete potřebovat a jak samotný proces probíhá 😉