Tož, už jsme toho utratili docela dost, pojďme utratit ještě víc. Máme svůj první, pravděpodobně kinofilmový fotoaparát, víme na jaký film chceme fotit a i jak ho následně zpracovat, abychom měli v košilkách vyvolaný negativ.

Jenže co teď s negativem? Dnešní díl seriálu analog DIY bude o procesu zdigitalizování negativů, na který potřebujete skener. Je jich dneska hodně druhů, nicméně těch, které stojí za zvážení již tolik není. Rozdělím je do kategorií podle ceny.

Skenery do 5000

Canon Canoscan 9000f Mark 2/Epson V600

Canoscan 9000f Mk2 by měl stát nový okolo 5000 korun. Epson V600 je o něco dražší, ale určitě bych ho nebral. Ani V550 nebo jakoukoliv nižší alternativu. Hned si povíme proč.

Existuje jeden perfektní web, kde se šikovní kluci zaměřili na měření efektivního rozlišení/DPI jednotlivých skenerů negativních filmů. Canon, ač je udáváno o hodně víc, dokáže naskenovat 1700 DPI, Epson V600 cca 1550 DPI. Budete tedy určitě koukat po Canonu.

Občas se poštěstí a někdo se tohodle skeneru zbavuje. Skočte po něm. Do začátku lepší volba není a vydrží vám dost dlouho, než začnete chtít pixel peepovat a těšit se z nekonečného rozlišení svitkového filmu.

Jak se s ním skenuje?

Canoscan doporučuji používat se softwarem Vuescan. Je zpoplatněný, případně mi napište na mail a nějak se domluvíme :P. O jeho nastavení si povíme v příštím díle.

Držáky nejsou vyloženě špatné, u toho na svitek je důležitá podložka pod negativ, aby byl rovný. Dovedu si ale představit lepší a se skleněnými by jistě podával výsledky lepší.

skener, Nejlepší skener negativů v poměru cena/výkon – jaro 2019, Tadeáš Fořt
Canoscan 9000f mk1 v plném rozlišení, svitkový film
skener, Nejlepší skener negativů v poměru cena/výkon – jaro 2019, Tadeáš Fořt
Canoscan 9000f mk2 v plném rozlišení, kinofilm

Skenery negativů do 15000,-

Epson V800

Bohužel není žádná “střední třída”. Skenery jsou buď úplně na nic a slouží sotva k náhledu a stojí tisíc dva – to je třída nula. Pak jsou “low-end” skenery, se kterými člověk nějakou dobu vystačí. No a pak je tu nejvyšší třída “flatbed” skenerů, které kraluje právě Epson V800 nebo jeho o něco dražší bratříček Epson V850. Výš už jsou jen bubnové skenery nebo hasselbladí srandy. O těch ale už nemá smysl se bavit.

Nu, oproti Canonu 9000f má V800 DPI 2300. A je to sakra znát. Obrázek o kvalitách tohodle mazlíka si můžete udělat podle fotek níže. Skenuje prostě skvěle a v domácích podmínkách snad ani není potřeba vyšší kvality. Sken svitkového filmu má rozlišení cca 40mpx, což už většinu drahých digitálních zrcadlovek položí, nehledě na jejich pořizovací cenu.

skener, Nejlepší skener negativů v poměru cena/výkon – jaro 2019, Tadeáš Fořt
Epson V800, svitkový film

Skenuje se s ním podobně jako s Canonem, držáky má ale podstatně lepší. Ani tak však nemá v základu sklo, které je ale záhodno pořídit.

Tím je line-up smysluplných skenerů uzavřen. Přeju dobrý světlo a budu se těšit na příště 😉